סוכרת ופעילות גופנית

 

סוכרת ופעילות גופנית - גבר ואישה רצים על החוףפעילות גופנית טובה לכל אדם. היא תורמת לשיפור הבריאות וההרגשה הנפשית, ולשמירה על משקל, לחץ דם ופרופיל שומנים בדם. בכך היא גם מסייעת בעיכוב ואף במניעה של הופעת סוכרת סוג 2 אצל מי שיש לו נטיה לכך.
במקרים של בעיות סוכר, היא חשובה במיוחד שכן היא ממלאת תפקיד חשוב באיזון רמות הסוכר בדם, בכך שהיא משפרת את קליטת הגלוקוז ע"י התאים. כאשר יש מחסור באינסולין, או בזמן תנגודת אינסולין, הגלוקוז לא נכנס לתאים ורמת הגלוקוז בדם עולה. בזמן פעילות גופנית ולאחריה, חלה עליה ברגישות התאים לאינסולין עקב גידול במספר קולטני האינסולין ושיפור ביעילותם. כתוצאה מכך משתפרת קליטת הגלוקוז בתאים, ופוחתת ההשפעה של תנגודת האינסולין. במקרה של שימוש באינסולין, היא מפחיתה גם את מינון האינסולין הנדרש.
השפעת הפעילות הגופנית על רמת הסוכר בדם יכולה להימשך כ-12 שעות ויותר. השפעתה של פעילות גופנית סדירה ניכרת הן בבדיקות הסוכר היומיות והן בבדיקת ה-HbA1C.
בנוסף על היתרונות המידיים של הפעילות הגופנית, הירידה במשקל יכולה לסייע בהפחתת תנגודת האינסולין, וכתוצאה מכך לשיפור ברמות הסוכר בטווח הארוך.
כדאי לבחור בפעילות זמינה, מהנה ומתונה שניתן להתמיד בה לאורך זמן. פעילות אינטנסיבית או מאומצת מידי היא בדרך כלל מתכון לשבירה מוקדמת ונטישת הפעילות. לדוגמה, אפשר להתחיל בהליכה של כ-30 דקות, 3-4 פעמים בשבוע, ועם הזמן להעלות בהדרגה ל-60 דקות בכל יום.

עוד על פעילות גופנית:

  • למה קורה שרמת הסוכר דוקא עולה בעקבות פעילות גופנית במקום לרדת?
  • מתי חייבים להמנע מפעילות גופנית?
  • איך למנוע היפוגליקמיה בזמן פעילות גופנית?
  • מה עושים עם משאבת האינסולין בזמן הפעילות?
  • איך כדאי להערך לפעילות גופנית?

ניתן לקרוא  בספר הדיגיטלי "מידע ועצות שימושיות לחיים טובים עם סוכרת". לפרטים - לחץ כאן